Logo - Ústecký kraj Logo - Program rozvoje venkova Logo - Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
 

NOVÁ ZELENÁ ÚSPORA LIGHT

25.listopadu 2022  |   Mgr. Libor Kudrna, DiS.  |   501x  |  

OD 9. 1. 2022 SE SPUSTÍ DOTAČNÍ PROGRAM PRO PŘÍJMOVĚ SLABÉ VLASTNÍKY DOMŮ.

POMÁHAT ŽADATELŮM BUDE I MAS CÍNOVECKO. 

ZATÍM SE MNOHO NEVÍ, ALE CO JE UŽ ZNÁMO, POSKYTUJEME NÍŽE. 

PŘIPRAVTE SE!


Závazné pokyny a jeho přílohy jsou již k dispozici zde: https://novazelenausporam.cz/dokumenty/nzulight/ 

Mám nárok na dotaci z NZÚ light?

Ověřte si, zda vaše domácnost spadá do kategorie oprávněných žadatelů o dotaci z NZÚ light. Jste vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu, nebo trvale obývané rekreační stavby? Jsou všichni členové vaší domácnosti příjemci starobního důchodu nebo invalidního důchodu 3. stupně, nebo vaše domácnost pobírala v období od 12. 9. 2022 příspěvek na bydlení? Pokud splňujete tyto předpoklady, můžete si zažádat o dotaci.

Jaká opatření si mám vybrat?

Záměrem programu je podpořit rychle realizovatelné zateplení, s maximálním efektem a přiměřenými náklady. Proto je potřeba najít místa, kudy teplo z vašeho domu nejvíce uniká. Často to bývají nekvalitní stará okna a vchodové dveře. Teplo uniká i přes nedostatečně zateplenou fasádu, střechu, stropy a podlahy. Začněte od míst, kudy do domu nejvíce „táhne“. Můžete vyměnit třeba jen některá okna, nebo si vybrat více různých opatření tak, abyste nabízené finanční prostředky maximálně využili k zateplení a renovaci vašeho obydlí.

Pokud si nevíte rady, poraďte se s příbuznými, s odborníky z řad realizačních firem nebo z Místních akčních skupin.

Kdy si mám žádost podat?

Žádost můžete podat před provedením prací, v jejich průběhu i po jejich ukončení. V případě, že nemáte finanční rezervu, zažádejte si dopředu a my vám poskytneme zálohu. Na realizaci zvolených úsporných opatření pak máte celý rok. Příjem žádostí otevřeme 9. ledna 2023. Máte-li možnost, pusťte se do úprav svého obydlí již nyní. Dotaci vyplatíme zpětně na realizace uskutečněné již od 12. září 2022.

Čím dříve svá obydlí zateplíte, tím dříve snížíte své výdaje na vytápění.

Co budu potřebovat k žádosti?

Dříve, než podáte žádost, pořiďte si fotografie míst, která budete chtít změnit – původní okna, dveře, nezaizolovanou střechu apod. Tuto fotodokumentaci pak přiložíte k žádosti. Dále budete potřebovat Odborný posudek navrhovaných opatření, který vám zdarma vypracují zástupci MAS nebo EKIS a M-EKIS.

Připravte si jakýkoliv doklad potvrzující vlastnictví bankovního účtu – může to být třeba poslední výpis z účtu, na kterém bude uvedeno vaše jméno, nebo smlouva s bankou o zřízení bankovního účtu.

K žádosti budete též potřebovat potvrzení prokazující čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení.

Jak žádost podám?

K podání žádosti budete potřebovat elektronickou identitu. Do informačního systému pro podání žádosti AIS SFŽP ČR se dostanete přes ikonku Podat žádost vpravo nahoře na těchto webových stránkách. Nejprve se zaregistrujte a poté se můžete pustit do vyplňování formuláře žádosti. Podáním žádosti o dotaci a další administrací můžete prostřednictvím systému pověřit i jinou osobu. Jak postupovat při zřízení elektronické identity i při podání žádosti zjistíte v tomto návodu.

Co mám dělat, když nemám počítač nebo nevím, jak postupovat?

Pokud máte možnost, řekněte si o pomoc v nejbližší rodině a požádejte příbuzné o pomoc s vyřízením elektronické identity i s podáním žádosti. Obrátit se můžete též na zástupce Místních akčních skupin, kteří zdarma pomohou s celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace úsporných opatření. Pro rady, jaká opatření jsou ve vašem domě vhodná, se můžete zdarma obrátit na konzultační střediska EKIS a M-EKIS.

Kdo mi práce na renovaci mého domu udělá?

Je na vás, zda se rozhodnete práce na zateplení udělat svépomocí, nebo zda si najdete realizační firmu. Vybrat si můžete i v našem Seznamu specialistů.

Kam se mám obrátit o radu?

Odpovědi na nejčastěji kladené otázky najdete v sekci Časté dotazy. Pokud se chcete zdarma poradit s odborníky, navštivte stránku Poradenství NZÚ light, kde najdete všechny potřebné kontakty.


Interní záznam o programu pro místní akční skupiny: 

https://www.youtube.com/watch?v=h65I73ttArY&t=4s 

Soubory ke stažení

Kontakty EKIS (vypracování posudku)
(pdf, 230kb)
Stáhnout soubor
Kontakty na MAS
(pdf, 569kb)
Stáhnout soubor
otazky a odpovedi z chatu ze seminare k nzu light_vse.pdf
(pdf, 262kb)
Stáhnout soubor
VZOR_Odborný posudek
(pdf, 193kb)
Stáhnout soubor
VZOR_Závěrečná zpráva .pdf
(pdf, 256kb)
Stáhnout soubor
Závazné pokyny (14. 11. 2022)
(pdf, 308kb)
Stáhnout soubor
WEB PRO LYŽAŘE
Webové stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Pokračováním s tím souhlasíte.